Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy se vzít?
-Jaké roční období a který měsíc bude pro vaši slavnost nejvhodnější?

Na příslušném matričním úřadě vám nabídnou seznam všech volných termínu konání svatebního obřadu. Církevní sňatky se mohou uzavírat kdykoliv kromě adventního a postního období. Termín svatby si musíte dohodnout na farním úřadě minimálně dva měsíce předem, abyste mohli absolvovat několik setkání s duchovním (katechetickou přípravu).

4_seasons_1366x768_wallpaper_by_jhasenfusphoto-d31i04t.jpg

Volba správného termínu je velmi důležitá pro přípravu a uspořádání svatební oslavy. To, v jakém ročním období bude slavnost probíhat, se především týká stylu a místa oslavy, kde se bude konat. V nejžádanější období konání sňatků mnoho atraktivních zařízení, hotelů a restaurací bude plně vytíženo. S tím je třeba počítat, a proto je vhodné si domluvit termín svatby 6 měsíců předem. Pozor, zařizování svatby na poslední chvíli Vás může dostat do časové tísně a zbytečného stresu. Proto si raději dopřejte alespoň minimální dobu potřebnou pro přípravu slavnosti, což je 12 týdnů před Vaším významným dnem.

 

Jak by měla vypadat svatební hostina?
-V jakém stylu chcete uspořádat svatební hostinu?
-Kolik bude svatebních hostů?

-Jaké jsou vaše finanční možnosti a kolik hodláte do svatebních oslav investovat?
 

SVATEBNÍ HOSTINA

 

Existuje mnoho možností a způsobů, kde a jak svatební hostinu uspořádat. Vše záleží na počtu pozvaných hostů, ročním období a vaší představě.

kolaz.jpg

 

Může to být hostina v příjemné a útulné restauraci nebo oslava v romantickém prostředí hotelu, kde navíc prožijete svatební noc. V hotelu můžete rezervovat i pokoje pro hosty, kteří na vaši slavnost přijedou z daleka a nemohou se ten den vrátit domů. V letních měsících připadají v úvahu terasy a zahradní slavnosti.  

 

Až začnete vybírat vhodné prostory, zeptejte se nejprve na to, zda doba oslav nebude časově omezena, případně jak. Některá zařízení si účtují za pronájem prostor poplatky. Také o této skutečnosti byste měli být informování předem. Zahradní slavnost se neobejde bez přístřešků, aby se hosté měli kam schovat, kdyby náhle začalo pršet. Myslete také na děti. Pokud víte, že jich bude na svatbě víc, zajistěte raději hlídaní. Rozhodně by měly mít i nějaký svůj koutek, kde by si mohly odpočinout. Můžete pro ně třeba zřídit vlastní stolek, kde by si mohly například malovat. 

Plánujete-li oslavy doma a nevíte si rady, uděláte nejlépe, když plně svěříte starosti se zařizováním hostiny party-servisu nebo alespoň částečně využijete jeho služeb. Pomohou vám sehnat vše potřebné: zapůjčí jídelní soupravy, ubrusy, dekorace, prostřou svatební tabuli, zajistí pohoštění a po skončení slavnosti provedou úklid.

 

Věnujte dostatečnou pozornost pohoštění. Příslušné zařízení pro vás zpravidla vypracuje několik variant svatebního menu. Ceny v přepočtu na osobu se pohybují v rozmezí cca od 200,- do 2.000,- Kč. Zamyslete se, zda klasický počet chodů je nezbytný. Obzvlášť vhodné je uspořádat zahradní slavnost formou koktejlu, což obnáší velký výběr nejrůznějších salátů a bohatou nabídku jednoduchých, ale lahodných pokrmů. V každém případě byste měli zajistit dostatek různých druhů nápojů.

 

 

 

SEZNAM HOSTŮ

Seznam hostů je klíčovým bodem, určujícím finanční náklady a od nějž se odvíjí zařizování svatební slavnosti. Jak postupovat při jeho sestavování?
V první řadě do seznamu zařadíte rodinné příslušníky podle důležitosti. Pak přijdou na řadu přátelé. Seznam by tedy měl vypadat přibližně takto:

  • Otec a matka ženicha a nevěsty, sourozenci s partnery a dětmi
  • Strýcové, tety, bratranci a sestřenice (rovněž s partnery a dětmi)
  • Svědkové (jejich partneři a děti)
  • Nejlepší přátelé
  • Kolegové a sousedi

Seznam hostů se během příprav zajisté několikrát změní. Proto je třeba s jeho sestavováním začít s dostatečným časovým předstihem, nejlépe ihned po dohodnutí termínu svatby.
Připravte si několik náhradních jmen pro případ, že se někdo z hostů nebude moci slavnosti zúčastnit a pozvání odřekne. Ke každému jménu si poznamenejte, kdy a jakým způsobem byl dotyčný host pozván, jinak vám vznikne v organizaci zmatek. Zároveň každého pozvaného požádejte o příslib účasti. Jedině tento postup vám poskytne reálný přehled o tom, kolik lidí se na vaší slavnosti objeví.

 

kolaz-vodorovna.jpg

zpět